8 nejbolestivějších míst pro tetování

Tetování mohou být krásná umělecká díla, která nosíte celý život, vyjadřující něco pro vás velmi důležitého a osobního nebo určující příslušnost k určité sociální skupině, anebo se jedná o vylepšení těla či zakrytí některých nedostatků. Vždy je však tetování vykoupeno bolestí. Její překonávání nedílně patří k celému procesu tvorby a získání tetování.

Některé části těla jsou vůči bolesti vnímavější a jiné méně. Vnímání bolesti je také pro každého jiné. Například pokud váš přítel neměl vůbec problém s obřím tetováním přes celá ramena, váš zážitek může být i při pořízení menšího tetování docela jiný.

Pokud však nejste vůči bolesti odolní nebo ji nechcete podstupovat a tajně si přejete, aby byl tetovací zážitek co možná nejpříjemnější, existuje mnoho způsobů, jak si pomoci vyrovnat se s bolestí:  

 1. Snažte se zůstat v klidu a přiměřeně při zákroku dýchejte. Ani ne rychle ani ne mělce. Pokuste se zklidnit mysl. Ti, co znají jógu, se mohou snažit meditovat.
 2. Dostatečně se před tetováním vyspěte a přijďte na zákrok odpočinutí.
 3. Před zákrokem dostatečně pijte, aby byla kůže a tělo správně hydratované a jezte lehká a výživná jídla.
 4. Pokud špatně tolerujete bolest, vyhněte se tetování na nejbolestivějších místech těla. Těch je osm: 
 5. Žebra
  Pro mnoho lidí jsou žebra tím nejbolestivějším místem pro tetování. Je velmi obtížné se udržet v sedě a v klidu.
 6. Prsty a hřbety rukou
  Obecně lze říci, že anatomie kůže na určitých částí těla výrazně ovlivňuje vnímání bolesti. Oblasti, které bývají nejcitlivější, jsou oblasti s nízkým podkožním tukem a vysokou hustotou kožních nervů. Nejtenčí podkoží s výraznou sítí a hustotou nervů vedoucích bolest jsou víčka, nos, rty, prsty, slabiny a hřbety rukou. Tyto oblasti jsou pro pořízení tetování velmi citlivé. Oblast víček a rtů je, díky módě permanentního make-upu, jedna z nejčastěji tetovaných oblastí.
 7. Zápěstí
  Téměř všichni odborníci zmínili vnitřní zápěstí jako obzvláště bolestivé místo pro tetování.
 8. Vnitřní stehna

Jde o velmi bolestivé místo, navíc pro tatéra špatně dostupné.

 • Boky
  Boky jsou oblastí s velmi tenkou kůží a řadou nervových zakončení.
 • Krk
  Pro některé lidi je to velmi citlivá oblast. Není tedy divu, že krk je potenciálně častým místem pro tetování, při snaze pokořit své limity bolesti.
 • Hýždě
  Zejména ve střední části jsou hýždě citlivé. Směrem k bokům se vnímání bolestivosti lehce snižuje.
 • Kotníky
  Tetování na kotnících jsou častá, protože jdou poměrně dobře skrýt, ale není to vhodné místo pro lidi, kteří špatně snášejí bolest.
 • Při pořizování permanentního make-upu na citlivých místech se v některých kosmetických salonech používají místní anestetika ve formě krémů nebo gelů. Nevýhodou krémů je macerace kůže, což může ztěžovat přesnost tvorby make-upu.

V tetovacích salonech se žádné anestezie většinou nepoužívají. Co lze použít pro zmírnění bolesti, je chlad… zmrzlé pytlíky ledu, obalené do tkaniny, aby nedošlo k popálení kůže, anebo při výrazně bolestivém tetování lze pomoci vibracemi, kdy umístíte vibrující pomůcku přímo na nervovou dráhu nervů vedoucích pocit bolesti, tj. mezi místem tetování a páteří (na pažích a dolních končetinách je to přímo nad místem tetování). Tatérovi vadit nebude a vám to může výrazně ulevit. Koukněte na „vrátkovou teorii vedení bolesti“.

Hodně zdaru při pořízení tetování a štěstí při výběru vhodného umělce a motivu.

Nezapomeňte, že je život dlouhý, a pečlivě si vše promyslete.

 • Pokud již k tomu přijde a budete potřebovat tetování odstranit, určitě vyhledejte lékaře dermatologa pracujícího v laserovém centru. Větší centra mají tu výhodu, že mají komplexnější vybavení a jsou si například schopni poradit s barevnými tetováními, která jsou hůře odstranitelná.  Bohužel i proces odstranění je bolestivý, ale lékaři si s bolestí poradí: lokální anestezií pomocí krémů či injekcí, chladem i vibracemi (Buzzy) či jejich kombinací.